تکنولوژی, کامپیوتر, موبایل

راهنمای خرید مودم adsl

راهنمای خرید مودم adsl
 • در این مقاله هدف آشنایی شما با مودم و نحوه انتخاب مودم مناسب برای خرید میباشد .

  برای خرید رعایت ۴ نکته زیر بیشر از همه چیز کارایی دارد :

  1. نوع و تعداد پورت‌های LAN مودم

  2. نوع تکنولوژی WiFi مودم

  3. برند و کیفیت محصول

  4. قابلیت ها و امکانات اضافه

  توضیحات تکمیلی مراحل بالا:

  پورت lan:

  تعداد پورت های LAN موجود در مودم های ADSL یکی از عوامل ایجاد تفاوت در آن‌هاست. امروزه غالب مودم‌های ADSL در ۲ نوع تک پورت و چهار پورت تولید و عرضه می‌شوند و عامل مهم دیگر در پورت‌های LAN سرعت آن‌هاست؛ غالب مودم‌های موجود با پورت ۱۰/۱۰۰ Mbps و تعداد محدود و جدیدتر آن‌ها با پورت سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps موجود هستند.

  کارایی پورت lan و بیشتر کجا به کار میاد  ؟!!

  درواقع مودم ADSL با استفاده از زوج سیم تلفن، اینترنت را دریافت می‌کند و با پورت LAN یا WiFi این اینترنت را به کامپیوترهایی که از آن استفاده می‌کنند، می‌دهد حال اگر شما تنها یک کامپیوتر در منزل یا محل کارتان دارید که می‌خواهد از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کند، مودم‌های تک پورت نیاز شمارا برطرف می‌سازد اما اگر تعداد کامپیوترهایی که می‌خواهند از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کنند بیشتر از یک کاربر است، باید سراغ مودم‌های چهار پورت بروید.
  در اصل داخل این مودم‌ها یک سوئیچ چهار پورت وجود دارد که به‌راحتی اینترنت رابین ۴ دستگاه (به‌صورت کابلی) به اشتراک می‌گذارد و هزینه‌ی شمارا برای خرید یک سوئیچ ۵ پورت (یک پورت برای اتصال مودم و ۴ پورت برای اتصال کامپیوترها) کاهش می‌دهد.

  راهنمای خرید مودم adsl

   

  WiFi

  شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب یک مودم ADSL حائز اهمیت است، امکان ارائه اینترنت به‌صورت WiFi می‌باشد.

  WiFi چیست؟

  راهنمای خرید مودم adsl

  WiFi یا استاندارد IEEE 802.11 پروتکل انتقال دیتا از طریق وایرلس روی فرکانس ۲.۴ GHz یا ۵ GHz می‌باشد که خود شامل استانداردهای b/a/g/n/ac می‌باشد که b قدیمی‌ترین و ac جدیدترین آن‌هاست. شاید بتوان گفت حدوداً ۳ سال یا حتی بیشتر است که مودمی با استاندارد کمتر از n تولید نمی‌شود.

  انواع برند های موجود:

  در بازار ایران برندهای زیادب وجود دارد ازجمله برندهای مطرح و موجود در ایران می‌توان به utel، Asus، Linksys، Zyxle، D-Link، TP-Link و … اشاره کرد.

  قابلیت‌ها و امکانات اضافه

  یکی از قابلیت‌هایی که امروزه در بعضی از مودم‌های موجود می‌باشد اتصال مودم های ۳G/4G یا هارد اکسترنال با پورت USB به آنهاست و این امکان را به شما می دهد که اینترنت ۳G/4G سیم‌کارت را به‌صورت WiFi یا LAN در شرکت یا منزل خود استفاده کنید. یا اینکه محتویات هارد خود را به اشتراک بگذارید و یک سیستم اشتراک فایل تحت شبکه داشته باشید.
  از دیگر قابلیت های مودم ها می توان به امکان Cloud آن‌ها اشاره کرد. که با این سیستم می‌توان از خارج از منزل/شرکت وارد تنظیمات مودم شده حتی به فایل های اشتراکی هارد متصل به آن دسترسی پیدا کرد. مثلاً مودم‌های سری My D-link شرکت D-Link
  یک امکان اضافی که در بعضی از مودم‌ها قرار داده‌اند امکان استفاده از مودم به‌عنوان روتر وایرلس می‌باشد. در این ویژگی یکی از ۴ پورت LAN مودم می تواند به صورت پورت WAN تنظیم شود و اینترنت مودم‌های کابلی بدون وایرلس، مودم‌های وایمکس و … را به‌صورت وایرلس یا کابلی (با ۳ پورت LAN باقی‌مانده) ارائه دهد.
  همچنین مودم هایی که USB دارند می توانند بعضی از پرینترها را به صورت شبکه در اختیار کاربران قرار دهند یعنی با پورت USB پرینتر به مودم متصل شده و کاربران به راحتی دستورهای پرینت خود را به آن ارسال کنند (بدون این که نیاز باشد کامپیوتری همیشه روشن باشد)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید